Agenda 2020

Session

11-12/03/2020 – Sheraton hotel, Sopot

DAY 1

Hour

Session

09:00 – 10:00

Registration and welcome coffee

10:00 – 11:20

OPENING SESSION:
Market Outlook – Janusz Gajowiecki, PSEW 
Energy market – Marcin Ścigan Forum Energii
Green certificates market – Tomasz Surma Grupa Analityczna PSEW, CEZ Polska
– Polish Energy Policy 2040 – Piotr Czopek, Ministerstwo Aktywów Państwowych*

11:20 – 12:00

Coffee break

12:00 – 13:00

Service life (resurs) of equipment under UDT surveillance – Technical Supervision Representative
Wind turbine performance improvements – Romo/Windhunter
Energy storage – Mieczysław Wrocławski, Energa-Operator SA. / Paweł Piotrowicz, TÜV SÜD Polska
Grid code updates – Piotr Szczeciński, Suracon
Wind farm impact on bird vs. energy generation – Adam Jaworski Bioseco / Michał Kaczerowski*, Ambiens

13:00 – 14:30

Lunch

14:30 – 16:30

How to properly address operational risk of wind turbines
Perfect mix of Warranties, Service Agreements and Insurance
(Short  presentations and discussion between owners, services companies, insurance brokers and experts)
Moderator : Grzegorz Skarżyński
Speakers:
 Sławomir Suchy, Vestas
– Wojciech Łużniak, Deutsche Windtechnik
– Piotr Górecki, PGE Energia Odnawialna S.A*
– Robert Macias, Innogy Renewables Polska Sp. z o.o.*
– Christof Schwarz

20:00 – 24:00

Networking

DAY 2

ROOM 1

10:00 -11:30

Upgrades and new services for existing wind turbines – Sebastian Fish i Arne Baron, Vestas

11:30 – 12:30

Advanced diagnostic systems (CMS, Ingeboard) – useful tools in prognosis and repair O&M. Example repair!!! – Enrique Camacho, Ingeteam

12:30 – 13:30

Lunch

13:30 – 14:30

Wind farm impact on birds vs. Energy generation – Adam Jaworski, Bioseco / Tomasz Samolik, Ambiens

ROOM 2

10:00 -11:30

Gearbox refurbishment – Mark Sucker i Stefan Nottrott, Gear-tec / Deutsche Windtechnik

11:30 – 12:30

Service life (Resurs) – Włodzimierz Kowalski, Urząd Dozoru Technicznego

12:30 – 13:30

Lunch

13:30 – 14:30

13:30-14:30 Wind turbine performance improvements – ROMOWind /Wind hunter*

14:30 – 15:30

Best practice experience for O&M from O&M: Approaches, Tools, Learnings and the Power of Expert Knowledge – Dennis Braun, STEAG Energy Services GmbH

ROOM 3

10:00 -11:30

Polytech

11:30 – 12:30

Reliability Solutions

12:30 – 13:30

Lunch

13:30 – 14:30

Bearing in mind: Slewing bearings! – Christof Schwarz

14:30 – 15:30

Challenges of composite repairs in cold conditions – Feodor Gurvits, 3DWS

ROOM 4

10:00 -11:30

Ancillary services – Jacek Aronowski, PGE Energia Odnawialna S.A. / Bogdan Czarnecki, , TÜV SÜD Polska

11:30 – 12:30

Grid Energy Storage – Paweł Grabowski, STAY-ON Unlimited Energy / Paweł Piotrowicz, TÜV SÜD Polska, Mieczysław Wrocławski, Energa-Operator SA

12:30 – 13:30

Lunch

13:30 – 14:30

Grid Code – practical guide – Piotr Szczeciński, Suracon

*TBC

**organisers reserve the right to changes of agenda at all times